Niniejsza strona używa plików cookies w celu optymalizacji korzystania ze strony internetowej, w celach statystycznych oraz popularyzacji strony za pomocą serwisów społecznościowych. Warunki przechowywania plików cookies możesz określić w przeglądarce internetowej.

Sigmoidoskopia

WSKAZANIA DO BADANIA

Wskazaniami do wykonania badania są między innymi: bóle brzucha, biegunki, objawy krwawienia z przewodu pokarmowego. Sigmoidoskopia jest badaniem inwazyjnym, dlatego powinna być wykonywana jedynie na podstawie zlecenia lekarskiego, po wyczerpaniu innych możliwości diagnostycznych i braku efektu leczenia objawowego.

SPOSÓB WYKONANIA

Badanie wykonuje się giętkim aparatem (kolonoskopem) o średnicy 10 mm, który wprowadza się przez odbyt do odbytnicy, a następnie przesuwa się pod kontrolą wzroku do dalszych partii jelita. Badanie trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, ale może trwać dłużej w przypadku stwierdzenia zmian chorobowych. W czasie badania mogą być pobierane biopsje śluzówki.

Pacjenci, u których badanie wykonywane jest bez znieczulenia ogólnego mogą odczuwać ból, parcie na stolec, uczucie, pełności, rozpierania, lub wzdęcia co jest związane z koniecznością wypełniania jelit powietrzem. Przy wprowadzaniu aparatu do dalszych części jelita może dochodzić do bolesnego naciągania się ściany jelita.

W razie pojawienia się silnych dolegliwości bólowych badanie jest przerywane. Bezpośrednio po badaniu, zwłaszcza gdy były pobierane biopsje lub są usuwane polip, w stolcu pacjenta może znajdować się śladowa domieszka krwi.

Sigmoidoskopię można wykonać bez znieczulenia lub w premedykacji mieszaniną tlenu i podtlenku azotu (ENTONOX), który działa przeciwbólowo oraz daje częściową niepamięć wsteczną zabiegu.

Sprzęt wykorzystywany do badania endoskopowego jest sprzętem poddawanym każdorazowo dezynfekcji lub sterylizacji, dlatego nie ma ryzyka przeniesienia zakażenia. Dyskomfort, wzdęcia brzucha, uczucie pełności mogą występować bezpośrednio po badaniu, ale szybko ustępują i nie są traktowane jako powikłania.

Sigmoidoskopia jest badaniem bezpiecznym a powikłania sigmoidoskopii zdarzają się niezwykle rzadko (<1%), jednak nie można zagwarantować, że do nich nie dojdzie. Oprócz opisanych wyżej niewielkich krwawień po pobieraniu biopsji, mogą występować urazy mechaniczne śluzówki z krwawieniem. Powikłania te leczone są zachowawczo.

Poważne powikłania zabiegu w postaci krwotoków lub przedziurawienia ściany przewodu pokarmowego zdarzają się wyjątkowo rzadko, ale mogą wymagać leczenia operacyjnego. Bardzo rzadko dochodzi do objawów ze strony innych narządów i układów (zaburzenia rytmu serca, skurcz oskrzeli, opisywano przypadki zatrzymania krążenia).

PRZYGOTOWANIE PACJENTA DO BADANIA

Przed badaniem pacjent musi podpisać zgodę na badanie. W przypadku znieczulenia ogólnego konieczne jest również dostarczenie aktualnych wyników badań laboratoryjnych (morfologia, jonogram) i podpisanie zgody na znieczulenie ogólne.

Wykonanie sigmoidoskopii wymaga skutecznego oczyszczenia jelita grubego. Uzyskuje się to poprzez doustne podanie środków przeczyszczających. Wspomagające znaczenie może mieć zastosowanie diety płynnej, nie zawierającej błonnika oraz wypicie dodatkowej ilości płynów lub wlewki czyszczące.

Środki przeczyszczające są niesmaczne, a objętość wypijanych płynów musi być znaczna, dlatego przygotowanie do badania wymaga wysiłku ze strony pacjenta. W zależności od wieku lub gotowości współpracy pacjenta proponowane są dwa odmienne sposoby przygotowania. Przed badaniem pacjent musi podpisać zgodę na badanie.
 

INTERPRETACJA WYNIKU

Opis badania wykonywany jest przez lekarza badającego natychmiast po zakończeniu badania. Określa on czy stwierdzono obecność zmian anatomicznych lub zmian chorobowych na śluzówce jelita grubego.

CENA BADANIA
NAZWA ŚWIADCZENIA CENA
Sigmoidoskopia – badanie bez pobrania wycinków

400 zł

Sigmoidoskopia  dziecięca (poniżej 16 roku życia) -badanie bez pobrania wycinków

650 zł

Polipektomia (niezależnie od ilości usuniętych polipów)

250 zł

Biopsje endoskopowe (pierwszy i kolejne pojemniki)

110 zł/pojemnik

Znieczulenie ogólne do sigmoidoskopii 

450 zł

Konsultacja anestezjologiczna dopuszczająca do znieczulenia ogólnego 

200 zł