Niniejsza strona używa plików cookies w celu optymalizacji korzystania ze strony internetowej, w celach statystycznych oraz popularyzacji strony za pomocą serwisów społecznościowych. Warunki przechowywania plików cookies możesz określić w przeglądarce internetowej.

Pulmonologia

Pulmonologia (inaczej pneumonologia) to dziedzina medycyny zajmująca się diagnostyką, leczeniem oraz profilaktyką chorób górnych i dolnych elementów układu oddechowego.

Górne drogi oddechowe to nos, zatoki przynosowe, gardło i krtań, natomiast dolne drogi oddechowe składają się z tchawicy, oskrzeli i płuc. 

Pulmonolog dziecięcy to lekarz specjalista, zajmujący się opieką nad małymi i młodocianymi pacjentami w przypadku, gdy np.

  • u noworodka zostanie stwierdzone schorzenie genetyczne lub wada wrodzona układu oddechowego
  • u dziecka podejrzewa się alergię objawiającą się w układzie oddechowym
  • w drogach oddechowych dziecka znalazło się ciało obce 
  • niemowlak wciąga powietrze przez usta, a nie przez nos
  • maluch ma nawracające infekcje oraz kaszel

Choroby płuc i narządów układu oddechowego mogą mieć różne podłoże - przyczyna może tkwić w alergenach, zanieczyszczonym środowisku lub predyspozycjach Pacjenta. Diagnoza choroby jest ważna, gdyż to, co zostałoby zalecone przez pulmonologa na zapalenie płuc po stwierdzeniu alergii, jest zupełnie inną terapią niż np. w przypadku zapalenia na tle wirusowym. Dlatego lekarz pulmonolog może zlecić badania na pozór nie kojarzące się z drogami oddechowymi, np. alergiczne testy skórne. 

LEKARZ ZAJMUJĄCY SIĘ TĄ SPECJALIZACJĄ:

RezerwacjaCENNIK KONSULTACJI
LEKARZ KOSZT KONSULTACJI
dr Bożenna Ryll

250 zł