Niniejsza strona używa plików cookies w celu optymalizacji korzystania ze strony internetowej, w celach statystycznych oraz popularyzacji strony za pomocą serwisów społecznościowych. Warunki przechowywania plików cookies możesz określić w przeglądarce internetowej.

WTO po laktozie i WTO po fruktozie

WSKAZANIA DO BADANIA

Wskazaniami do wykonania testu są uporczywe wzdęcia, biegunki i bóle brzucha. Test wykrywa produkty fermentacji jelitowej związanej z zaburzeniami flory jelitowej, zaburzeniami trawienia i wchłaniania laktozy lub zaburzeniami wchłaniania fruktozy.

SPOSÓB WYKONANIA

W czasie badania pobiera się próbki powietrza wydychanego przez pacjenta. Najczęściej wykonuje się 3 pobrania: przed podaniem oraz 60 i 120 minut po podaniu do wypicia roztworu laktozy lub fruktozy. W niektórych sytuacjach liczba pobrań może być większa. Wodorowy test oddechowy jest badaniem nieinwazyjnym a pobranie próbki powietrza nie jest bolesne.


W czasie testu pacjenci otrzymują roztwór laktozy lub fruktozy (cukry występujące powszechnie jako składniki diety). Pacjenci z dużą nietolerancją cukrów mogą po ich podaniu odczuwać wzdęcia, ból brzucha lub oddawać luźne stolce.

PRZYGOTOWANIE PACJENTA DO BADANIA

Pacjent musi być na czczo przez okres minimum 6 godzin przed badaniem (można pić czystą wodę, bez domieszki cukru ani żadnych dodatków smakowych). W czasie badania pacjent również nie może nic jeść.

INTERPRETACJA WYNIKU

Prawidłowy wynik testu to początkowe wydalanie wodoru nie przekraczające 10 ppm i brak wzrostu stężenia powyżej 20 ppm w kolejnych pomiarach.

CENA BADANIA
NAZWA ŚWIADCZENIA (BADANIA BEZ POBIERANIA WYCINKÓW) CENA
test nietolerancji laktozy

125 zł

test nietolerancji fruktozy

125 zł