Niniejsza strona używa plików cookies w celu optymalizacji korzystania ze strony internetowej, w celach statystycznych oraz popularyzacji strony za pomocą serwisów społecznościowych. Warunki przechowywania plików cookies możesz określić w przeglądarce internetowej.

Gastroskopia

WSKAZANIA DO BADANIA

Wskazaniami do wykonania badania są między innymi: bóle brzucha, zgaga, uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej, objawy krwawienia z przewodu pokarmowego. Gastroskopia jest badaniem inwazyjnym dlatego powinna być wykonywana jedynie na podstawie zlecenia lekarskiego, po wyczerpaniu innych możliwości diagnostycznych i braku efektu leczenia objawowego.

SPOSÓB WYKONANIA

Gastroduodenoskopia pozwala obejrzeć śluzówkę przełyku, żołądka, dwunastnicy i początkowego odcinka jelita cienkiego. W czasie badania pacjent leży na lewym boku. Pomiędzy zęby wkładany jest ustnik chroniący zęby.


Przez ustnik wprowadzany jest giętki aparat (gastroskop) o średnicy 8,5 mm, który przesuwa się pod kontrolą wzroku od jamy ustnej przez gardło (moment związany z krótkotrwałym uczuciem ucisku i krztuszenia się), przełyk, żołądek aż do dwunastnicy i jelita cienkiego.

Oglądanie śluzówki przewodu pokarmowego trwa kilka minut, ale może trwać dłużej w przypadku stwierdzenia zmian chorobowych. Badanie przedłuża się w przypadku: pobierania biopsji lub konieczności dodatkowego udokumentowania obrazu w postaci zdjęć lub nagrania filmu.

W czasie badania pacjent może odczuwać uczucie pełności, rozpierania, mogą występować głośne odbijania się i odruchy wymiotne, których nie należy hamować. Jest to normalna reakcja na badanie związana z koniecznością wypełniania żołądka powietrzem i ustępuje po badaniu.

W zależności od wieku pacjenta badanie wykonuje się:

  • w znieczuleniu miejscowym, polegającym na rozpyleniu aerozolu znieczulającego na tylną ścianę gardła. Środek znieczulający ma gorzki miętowy smak. Kilkadziesiąt sekund mojego podaniu połykanie śliny będzie utrudnione a język będzie sztywny. Działanie środka utrzymuje się przez okres około godziny po zakończeniu badania i w tym czasie nie należy nic pić ani jeść (ryzyko zachłyśnięcia);
  • w premedykacji mieszaniną tlenu i podtlenku azotu (ENTONOX) i znieczuleniu miejscowym gardła (patrz niżej). Entonox działa przeciwbólowo oraz daje częściową niepamięć wsteczną zabiegu;
  • w znieczuleniu ogólnym (konieczne podpisanie oddzielnej zgody na znieczulenie). Pacjent będzie uśpiony przez anestezjologa, po czym będzie założona rurka do tchawicy zapewniająca prawidłowe oddychanie. Pacjent nie będzie czuł bólu ani pamiętał badania.

Sprzęt wykorzystywany do badania endoskopowego jest sprzętem poddawanym każdorazowo dezynfekcji lub sterylizacji, dlatego nie ma ryzyka przeniesienia zakażenia. Gastroskopia jest badaniem bezpiecznym a powikłania gastroskopii zdarzają się niezwykle rzadko (<1%), jednak nie można zagwarantować, że do nich nie dojdzie.

Oprócz opisanych wyżej niewielkich krwawień po pobieraniu biopsji, mogą występować urazy mechaniczne śluzówki z krwawieniem. Powikłania te leczone są zachowawczo. Poważne powikłania zabiegu w postaci krwotoków lub przedziurawienia ściany przewodu pokarmowego zdarzają się wyjątkowo rzadko, ale mogą wymagać leczenia operacyjnego.

Bardzo rzadko dochodzi do objawów ze strony innych narządów i układów (zaburzenia rytmu serca, skurcz oskrzeli, opisywano przypadki zatrzymania krążenia).

PRZYGOTOWANIE PACJENTA DO BADANIA

Pacjent do badania musi pozostawać na czczo (bez jedzenia ani picia, bez cukierków ani gumy do żucia) przez okres minimum 6 godzin. Pacjent nie może mieć infekcji dróg oddechowych. Przed badaniem pacjent musi podpisać zgodę na badanie.

W przypadku znieczulenia ogólnego konieczne jest odbycie konsultacji anestezjologicznej w wyznaczonym wcześniej terminie. Na konsultacje należy przygotować komplet aktualnych wyników badań laboratoryjnych (morfologia, jonogram, kreatynina, mocznik), podpisaną zgodę na znieczulenie ogólne dziecka lub osoby dorosłej oraz wypełnioną ankietę anestezjologiczną dziecka lub osoby dorosłej.

INTERPRETACJA WYNIKU

Opis badania wykonywany jest przez lekarza badającego natychmiast po zakończeniu badania. Określa on czy stwierdzono obecność zmian anatomicznych lub zmian chorobowych na śluzówce przełyku, żołądka lub dwunastnicy.

CENA BADANIA
NAZWA ŚWIADCZENIA CENA
Gastroskopia – badanie bez pobrania wycinków

350 zł

Gastroskopia dziecięca (poniżej 16 roku życia) -badanie bez pobrania wycinków

600 zł

Test ureazowy na obecność Helicobacter Pylori

70 zł

Polipektomia (niezależnie od ilości usuniętych polipów)

300 zł

Biopsje endoskopowe (pierwszy i kolejne pojemniki)

120 zł/pojemnik

Znieczulenie ogólne do gastroskopii 

550 zł

Konsultacja anestezjologiczna dopuszczająca do znieczulenia ogólnego

200 zł